Роси, Agnel

Негово Високопреосвещенство кардинал Роси Agnel (порт agnelo Роси.), (4-ти Май 1913, Жоаким Egidzhio, Бразилия - 21 май 1995, Indaiatuba, Бразилия ). Бразилски куриозен кардинал. Епископ от Barra до Пирай тъй като 05 март, 1956 до 6 септември 1962 г. архиепископ Рибейрао Прето от 06 септември, 1962 до 01 ноември 1964 г. архиепископ на Сао Пауло от 1 ноември 1964 до 22 октомври 1970 г. префект на Свещената Конгрегация на евангелизацията на народите на 22 октомври 1970 г. до 9 април 1984. председател на управлението на имуществото на Светия престол е от 8-ми април 1984 до December 6, 1989 г. декан на светия съвет от 19 декември 1986 до 4 май 1993 г. кардинал-жрец с титлата на църквата на Гран Мадре ди Дио с 22 февруари 1965 г. до 25 юни 1984 г. кардинал-епископ Сабине и Погио Миртето от 25 юни 1984 г. Кардинал-епископ на Остия от 19 декември 1986 до 4 ма 1993 г. В началото на zhiznAgnelu Роси е роден на 4 май 1913 г. Йоаким Еджидио, Бразилия, в епархията Кампинас. Родителите му са Виченте Роси, командир на Ордена на Божия гроб и Витория Коломбо. През 1933 г. напуска бразилския си дом, за да изпрати да учи в Рим. Там е учил в Понтийския колеж Пио Бразилийро и в папския Грегориански университет. Той е ръкоположен за свещеник на 27 март 1937 г. в патриаршеската базилика Латерански Луиджи Трали викарий на Рим, бъдещият декан на светия съвет. Роси впоследствие сервира в Бразилия, секретарят на епископа на Кампинас в продължение на една година, а като член на professrsko на преподавателския състав Централна семинария на Сао Пауло и Факултета по науки в Университета на Кампинас ekonomichesih.Той е бил канонът на катедралния параклис Кампинас през 1943-1956. Епископ и kardinal5 Мар 1956 Роси е назначен за епископ на Бара на празника в окръг архиепископия Рио де Жанейро. Пауло де тарзо Кампос, епископ на дома му епархия Кампинас, той посветен на епископите на 15 април същата година. Той е бил подпомаган от Висенте Маркети Сион титулярен епископ Lautsado, спомагателни епископ на Сао Пауло и Хелдер Песоа Camara, титулярен епископ на баланс, помощен епископ на Сан Sabastyano до Рио де Жанейро. Agnel Роси е назначен за архиепископ на Рибейрао Прето 06 септември 1962 г. Две години по-късно, той става архиепископ на Сао Пауло, което е било до 1970 г. В консистория от 22 февруари, 1965 г. Роси е издигнат до кардинал-свещеник от папа Павел VI от и получава титлата Gran Madre Ди Дио. На работа в римския KuriiV 1970 кардинал Роси на което е назначен префект на Свещената Конгрегацията за евангелизация на народите, наскоро преименувана от Sacra Congregatio де пропаганда ФИДЕ (Конгрегация на Светия Вярата на пропагандата). След това Роси е назначен за председател на управлението на имуществото на Светия престол, пост той заема от 8 април, 1984 до December 6, 1989 г. През 1984 г. той също е издигнат до кардинални епископи на Сабина и Поджо Миртето папа Йоан Павел II. Две години по-късно получава титлата епископ на Остия, като става декан на Колежа на кардиналите. Роси участва в две конклави през 1978 г. (август и октомври). Той подаде оставка като председател на управлението на имуществото на Светия престол през 1989 г. и след Dean College на кардиналите през 1993 г. Впоследствие, кардинал Роси се завръща в Бразилия. Анджела Роси почина на 21 май 1995 г. в "Индутутуба". Той е погребан в Кампинас.

Католическа енциклопедия. EdwART. 2011.